Ko negalima dovanoti?

Rinkdami dovanas vienam ar kitam artimam žmogui dažniausiai ieškome visų „už“, kurie padėtų suvokti kuri dovana konkrečiam žmogui tiktų labiau už kitą. Ir visgi, neretai pamirštama tai, jog neigiamų aspektų ieškojimas, kalbant apie vieną ar kitą dovaną ar jų grupes, gali gerokai palengvinti Jūsų apsisprendimą vienu ypu. Tuo labiau jog dovanų, kurių geriau nedovanoti konkretiems žmonių tipams, yra gerokai daugiau nei tų, kuriomis jie nuoširdžiai džiaugtųsi.

Kolegoms darbe

Kolegų bendravimas darbe yra grindžiamas vienu pagrindiniu aspektu – tarpusavio pagarba. Be jos tarpusavio bendradarbiavimas ilgame laikotarpyje yra tiesiog neįmanomas, todėl saugoti ją yra tiesiog būtina. Tuo labiau jog net ir pati paprasčiausia netinkama dovana gali tapti kliūtimi tarpusavio kompromisų paieškoms ateityje, todėl atkreipti dėmesį į tai, ko kolegoms geriau nedovanoti, yra išties svarbu.
Kalbant apie kolegas, neabejotinai svarbiausia yra nedovanoti kažko, kas bent iš dalies pirštų Jūsų asmeninę nuomonę. Jūsų mėgstamos knygos, filmai, bilietai į Jums patinkančios komandos varžybas ir t.t. Tai yra blogas pasirinkimas visais atvejais išskyrus tą, jei išties artimai bendraujate su konkrečiu kolega bei užtikrintai žinote, kas jam patinka, o kas ne. Kitu atveju dovana, kurią gavę patys nuoširdžiai džiaugtumėtės, kolegai gali nepalikti visiškai jokio įspūdžio, ar net dar blogiau – įžeisti jo įsitikinimus, kuo rizikuoti Jūs tikrai nenorėtumėte. Tad išvada akivaizdi – venkite su asmeniniais pomėgiais ar įsitikinimais susijusių dovanų, nebent esate tikri jog žinote konkretaus žmogaus poreikius.

Vaikams

Vaikams šventės ir dovanos yra neabejotinai vienas reikšmingiausių dalykų. Ir nors daliai suaugusiųjų dėmesio kreipimas į dovanų vaikams rinkimą gali atrodyti kaip savitas laiko švaistymas, realybė yra tokia, jog ilgame laikotarpyje tinkamai parinktos dovanos vaikui leis mėgautis gerokai laimingesne vaikyste bei sparčiai besivystančia asmenybe.
Tad kokios šiuo atveju yra tos tinkamos bei netinkamos dovanos vaikams? Kad ir kaip dažni tėveliai mėgtų vaikams dovanoti būtent tokios rūšies daiktus, įvairių naudingų ar praktiškų, tačiau visiškai pozityviomis emocijomis nespindinčių įrankių ar įrenginių reikėtų nuoširdžiai vengti. Taip, dažnam atrodo, jog toks daiktas vaikui bus naudingas, tačiau faktas, jog tokia dovana sugadins visą šventės atmosferą, o ilgame laikotarpyje, jei tokio tipo dovanos tampa tendencija, tai gali stipriai sumenkinti vaiko moralinę būseną. Tad išvada aiški – renkant dovanas vaikams reikėtų prioritetizuoti būtent teigiamas emocijas, o ne praktinę naudą.

Merginoms

Taip – kai santykiai jau yra gerokai įsibėgėję, problemų renkant dovanas mylimai merginai dažniausiai nekyla, kadangi jos pomėgius bei poreikius dažniausiai žinote geriau nei net savo pačio. O ką daryti, jei kalbame apie dovaną merginai, su kuria draugystė dar tik prasideda?
Ko gero pačios blogiausios dovanos draugystės pradžioje yra materialios. Taip yra dėl to, nes tokioje santykių stadijoje viskas turi būti paremta tarpusavio ryšiu bei emocijų kūrimu, kai tuo metu įvairūs vien materialumu žibantys daiktai tuo visiškai neišsiskiria. Kur kas geriau dovanoti gėles, ar paprasčiausiai pakviesti damą vakarienės unikalioje aplinkoje – šios dovanos ne tik užtikrins puikų laiką, bet ir leis kiek artimiau susipažinti, o tai santykių pradžioje bus vertingiau už bet kokį kitą menkniekį.

Vaikinams

Vaikinai dažniausiai nėra ypač išrankūs dovanoms – jiems dovana savaime tampa vien jau faktas, jog mylima mergina nuoširdžiai rūpinasi bei nepamiršta jam svarbių progų. Ir visgi, yra keletas dalykų, kuriuos padovanojus vaikinui jis tikriausiai neliks labai patenkintas.
Įvairios higienos prekės – blogas pasirinkimas. Dušo želė ar muilai – iš pirmo žvilgsnio tai tėra įprastos smulkmenos, bet dalies vaikinų jos gali būti suprastos kaip Jūsų bandymas išsakyti nepasitenkinimą jo rūpinimusi savo higiena. Tas pats galioja ir kalbant apie įvairių kasdieninių reikmenų, kaip kojinių ar apatinių dovanojimą.
Vaikinui nevertėtų dovanoti ir kažko, ką jis mėgsta, nors to pati visiškai neišmanote. Ši klaida dažnai daroma renkant dovaną vaikinui pagal jo hobius, ypač jei kalbėsime apie vienokių ar kitokių kompiuterinių įrenginių pirkimą. Taip, Jūsų ketinimai gali būti geri, tačiau neišmanydami konkrečios srities taip gerai, kaip išmano jis, tiesiog nupirksite kažką, kas galimai neatitiks vaikino konkretiems dalykams keliamų lūkesčių. Ir visgi, jis bus priverstas tuo įrenginiu naudotis, gerbdamas Jūsų į dovanos rinkimą įdėtas pastangas, o tai pastatys į savitą kiek nepatogią situaciją. Tad tiesiog – jei norite nupirkti vaikinui kažką, kas būtų susiję su jo hobiais, nors tų sričių visiškai neišmanote, geriau arba išsiaiškinkite kokio konkrečiai daikto Jūsų vaikinas norėtų, arba tiesiog padovanokite dovanų čekį į parduotuvę, kurioje norimą prietaisą vaikinas galės išsirinkti pats.

Giminėms

Dovanos giminėms… Viena iš unikaliausių dovanų įteikimo grupių, kuriai reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Taip yra dėl to, jog artimųjų rate matome tai, ko kitose socialinėse terpėse nėra – didelį žmonių kiekį bendraujantį išskirtinai artimai. Būtent dėl to, netinkama dovana šiuo atveju gali ganėtinai greitai Jūsų įvaizdį nusmukdyti ne tik konkretaus žmogaus, bet ir viso artimųjų rato akyse.
Norint „sužaisti“ saugiai, išvengiant potencialiai neigiamos artimųjų reakcijos, reikėtų vengti įvairių dovanų, kurios kito žmogaus akyse gali turėti tam tikrą užslėptą žinutę. Nereikėtų dovanoti alkoholio, kadangi artimasis gali tai traktuoti kaip ženklą, jog laikote jį alkoholiku. Nereiktų dovanoti ir buitinių reikmenų, kadangi dėl jų prasmingumo trūkumo žmogus gali prisigalvoti įvairių versijų, dėl ko jam įteikėte tokią dovaną. Kur kas geriau stengtis „neišradinėti dviračio“ ir dovanoti kažką banalaus, tačiau su labai paprasta ir aiškia prasme – tai leis išvengti bet kokio įmanomo negatyvo giminių rate.

Vyresniesiems

Daugelio mūsų seneliai, taip pat ir dalis tėvų, yra užaugę visiškai kitokioje aplinkoje, kai modernumu nė iš tolo nekvepėjo. Ta žmonių karta prie kasdieninio įvairių technologijų vartojimo, skirtingai nei daugelis jaunosios kartos atstovų, nėra įpratusi. Būtent šioje vietoje ir yra esminis „kabliukas“, leidžiantis suprasti tai, ko vyresniems artimiesiems geriau nedovanoti.
Kalbame apie technologijas. Įvairius įrenginius, kaip kompiuteriai, planšetės ar mobilieji telefonai, nuo kurių modernumo įprastas XXIa. gyventojas tiesiog „kaifuoja“. Ir visgi, vyresnės kartos atstovams to dažniausiai visiškai nereikia, kad ir kaip daugeliui mūsų tai gali atrodyti nesuvokiama – jie yra įpratę prie visiškai kitokių gyvenimo tempų bei skirtingų pramogų. Tad nors daugelis ir daro šią klaidą, nebūkite masės dalis bei nesistenkite dovanos vyresniems rinkti pagal tai, kas Jums atrodo, jog jiems būtų naudingą – dovaną rinkite pagal tai, ko jie iš tiesų norėtų. O vyresnių žmonių atžvilgiu tai dažniausiai būtų įvairios knygos ar su jų konkrečiais hobiais susiję daiktai.