Etiketė su kaina

Lietuvoje yra vis dar išlikusi mintis, kad dovanoti dovaną su etikete yra nemandagus gestas. Vakarų valstybėse jau seniai nenuimamos kainos nuo įteikiamos dovanos. Tai daroma dėl kelių paprastų bei praktiškų sumetimų. Visų pirma, nuplėšdami kainą nurodytą etiketėje mes atimame iš adresato galimybę grąžinti daiktą, o jam sugedus – suteikiama gamintojo garantijos sąlygos nebegalios. Taip pat palikdami daikto kainą mes parodome, kad daiktas yra naujas, niekada nebuvo naudotas.

Dovanų įteikimas

Dovaną geriausia įteikti iškart atėjus, šventės pradžioje. Prieš įteikiant dovaną, būtų malonu, jei pasakytumėte bent kelis gražius sveikinimo sakinius. Nuoširdūs žodžiai suteiks papildomo džiaugsmo ir laimės nė mažiau nei pati gautoji dovana. Vengtina kalbėti apie sunkias dovanos paieškas. Einant į didelį bei prabangos nestokojantį renginį galima dovaną nusiųsti gavėjui iš anksto. Tokiu atveju nereikėtų šventės metu pradėti teisinti, kad dovana atsiųsta iš anksto. Tai ženklas išreiškiantis blogą toną.

Priėmimas

Labai svarbu mokėti priimti dovanotas dovanas. Nuoširdus padėkos žodis ir išreikštas džiaugsmas tai laukiamiausia reakcija. Gavus dovaną patartina ją tuojau pat ir išvynioti, apžiūrėti, mandagus poelgis būtų ištarti kelis komplimentus gautajam daiktui.
Kartais tenka susidurti su nemalonia situacija kai dovanotos dovanos tenka atsisakyti, taip elgiamasi dėl per daug didelės išleistos sumos arba įpareigojančios. Atsisakant dovanos būtinai reikia argumentuoti kodėl mes taip elgiamės, kad neįžeisti žmogaus. Todėl planuojant dovanoti vertingas ir prabangias dovanas vertėtų gerai apgalvoti ar tai gavėjui nesukels tam tikrų nepatogumų.

Dovanos bendradarbiams

Įteikti dovanas bendradarbiams galima įvairiausiomis progomis – atsidėkojant už padarytą paslaugą, premijos gavimo proga, sėkmingai įgyvendinus naują projektą, gimtadienio, vardadienio progomis, susilaukus šeimos pagausėjimo ir t.t. Dažniausiai vengiama kolegoms dovanoti pinigus. Jeigu dovana teikiama ne nuo vieno asmens, visi prisidėję prie dovanos pasirašo ant sveikinimo atviruko, kuri pateikiama kartu su išrinktu daiktu. Taip gavėjas žinos visus, kurie jį pasveikino.
Nėra priimtina darbuotojams dovanoti dovanas savo darbdaviams. Tai ypač aktualu neseniai pradėjusiems dirbti įmonėse, nes toks poelgis gali būti prilyginamas kyšio davimui. Tačiau yra kelios išskirtinės progos tokios kaip gimtadienis, boso diena ir kt. kai įteikiamos neįpareigojančios, nedidelės dovanėlės tampa mandagumo ir pagarbos ženklu savo darbdaviui. Tokiomis dovanomis gali tapti brangus alkoholinis gėrimas, mėgstamo autorius knyga, bilietai į operą ar teatrą ir kt.
Kalėdų proga vadovui negalima dovanoti asmenines dovanas, tinka tik bendra dovana nuo viso kolektyvo. Kita vertus, vadovas turėtų galvoti nedideles dovanėlės savo pavaldiniams, kaip atsidėkojimą už indėlį į metų darbus.

Dovanos įpakavimas

Dovanojimo procese svarbus žingsnis yra ne tik pačios dovanos ieškojimas, bet ir estetiškas jos pateikimas, įpakavimas. Įpakavimas net paprasčiausią ir banališkiausią dovaną gali paversti kur kas vertingesne ir įdomesne. Šiandienai nėra absurdiška išleisti įmantriam pakavimui daugiau nei buvo išleista dovanai. Jeigu patys neturite idėjų pakavimui visuomet galite rinktis šio darbo ekspertus, jie greitai bei kūrybiškai supakuos norimą dovaną.

Alkoholinių gėrimų dovanojimas

Etiketo taisyklėse nėra nurodyta, kad negalima dovanoti alkoholinių gėrimų. Tačiau dovanojimas turi kelias taisykles. Nupirktas gėrimo butelis neturi kainuoti kelis eurus. Vynas turėtų būti išlaikytas bei nepigus savo kaina. Gurmanas iškart sugebės atskirti dovanotojo gėrimo kokybę. Tad rinkitės ne iš didžiųjų prekybos centrų siūlomą asortimentą, o apsižvalgykite specializuotose gėrimų parduotuvėse.
Svarbu paminėti: nepamirškite, jog dovanojamą gėrimą turite mėgti ne Jūs, o tas kuriam bus dovanojama.

Dovana gėlės

Gėlės ir saldainiai gali tapti, kaip priedas įteikiamas prie pagrindinės dovanos. Priedo pridėjimas tik dar labiau sustiprins ir suteiks didesnio žavesio pagrindinei dovanai, tai parodys itin didelį rūpestį. Tačiau dovanoti pavieniui šiuos daiktus siūloma tik labai mažoms progoms sukakus arba esant toli nuo gavėjo, kai nėra galimybės to padaryti asmeniškai. Tačiau jeigu esate pakviestas į svečius vakarienės mandagus gestas atnešti namų šeimininkei gėlių puokštę už kvietimą bei įdėtą darbą ruošiant patiekalus.

Dovanos, kurios gali įžeisti

Pasitaiko ir tokių atvejų, kad kai kurios padovanotos dovanos gali supykdyti gavėją. Tad jeigu gerai nepažįstate žmogaus patariama rinktis dovaną atsargiai. Viena iš tokių dovanų netiks dovanojamas peilis, kuris pasak patarlių gali prišaukti nelaimes, aštrūs daiktai sukaupia visas neigiamas energijas. Prietarais tikintis žmogus gali būti įžeistas gavęs tokią dovaną ir jos nepriimti. Nusprendę dovanoti piniginę, nepamirškite, į ją įdėti kelias monetas, padovanoję tuščią galite nulemti iš jos greitai išeinančius šeimininko pinigus. Taip pat sakoma, kad būtent raudonos spalvos piniginė pasižymi pinigų kiekio gausumu ir pritraukimu savininkui.

Gyva dovana

Norite pradžiuginti draugus ar artimuosius nusprendę jiems įteikti gyvą gyvūną? Dažnai tokias dovanas žmonės renkasi didžiųjų švenčių metu, tačiau nedarykite tokios klaidos Jūs. Niekuomet negalite žinoti ar šeimininkas gyvūnėlis bus tinkamas ir su meile auginamas, galbūt tokios dovanos jiems nereikia ir tai juos įpareigos papildomais rūpesčiais. Dovanodami gyvūną rizikuojate, kad vėliau šis bus paliktas likimo valiai.

Dovana kvepalai

Kvepalus, kaip dovaną rinkitės tik tuomet, kai esate įsitikinę, jog gavėjas juos iš ties mėgsta. Apie kvepalų įteikimą svarstykite tik tuo atveju, jeigu artimai pažįstate žmogų ir žinote jo skonį. Jeigu kvapas patinka jums, tai dar nereiškia, jog ir kitas asmuo juos pamėgs, taip pat tai subtilus dalykas galintis sukelti alergiją žmonėms, kurie netoleruoja tam tikrų ingredientų esančių kvepalų sudėtyje. Taigi, kvepalus dovanokite žinodami kokius gavėjas mėgsta arba rinkitės dovanų čekius suteikdamas galimybę išsirinkti jam pačiam, neiššvaistydami savo lėšų veltui.