Rinkdami dovanas vienam ar kitam artimam žmogui dažniausiai ieškome visų „už“, nes tai padeda geriau suvokti, kuri dovana konkrečiam žmogui tiktų labiausiai, bet neretai pamirštame tai, jog neigiamų aspektų ieškojimas, kalbant apie tam tiktą dovaną ar jų grupes, gali gerokai palengvinti Jūsų apsisprendimą. Svarbu žinoti ne tik visus „už“, bet ir „prieš“, kad lygindami suprastume kas žmogui tikrai tiks ir patiks. Juo labiau, kad dovanų, kurių geriau nedovanoti konkretiems žmonių tipams, yra gerokai daugiau nei tų, kuriomis jie nuoširdžiai džiaugsis.

Kolegoms darbe

Kolegų bendravimas darbe yra grindžiamas vienu pagrindiniu aspektu – tarpusavio pagarba. Be jos komandinis bendradarbiavimas yra tiesiog neįmanomas. Dėl to, net ir pati paprasčiausia netinkama dovana gali tapti didele kliūtimi kompromisų paieškoms ateityje. Vienas svarbiausių dalykų galvojant apie tai, ko geriau nedovanoti – tai to, kas bent iš dalies pirštų bendradarbiui Jūsų asmeninę nuomonę. Jums patinkančios knygos, filmai, bilietai į Jūsų mėgstamos komandos varžybas ir panašios dovanos gali ne pradžiuginti, o supykdyti bendradarbį, įžeisti jo įsitikinimus. Tai blogas pasirinkimas visais atvejais išskyrus tą, jei išties artimai bendraujate su kolega ir užtikrintai žinote, kad tokia dovana jam patiks.

Vaikams

Vaikams šventės ir dovanos yra neabejotinai vienas reikšmingiausių dalykų, kadangi jos asocijuojasi su linksmybėmis. Ir nors dalis suaugusiųjų įpratę itin nekreipti dėmesio renkant dovaną vaikui, visgi tai tikrai svarbu – juk norisi, kad vaikas šventes atsimintų su džiugesiu veide.
Tad kokios šiuo atveju yra tos netinkamos dovanos vaikams? Kad ir kaip dažnai suaugusieji mėgsta vaikams dovanoti įvairius naudingus ar praktiškus daiktus, kaip drabužiai ar kuprinė mokyklai, tačiau pozityviomis emocijomis nespindinčių daiktų reikėtų nuoširdžiai vengti. Taip, dažnam atrodo, jog toks daiktas vaikui bus naudingas, tačiau faktas, jog tokia dovana gali sugadinti visą šventės atmosferą, o bėgant laikui, jei tokio tipo dovanos dovanojamos nuolat, tai gali stipriai sumenkinti vaiko moralinę būseną. Tad išvada aiški – renkant dovanas vaikams reikėtų rinktis būtent teigiamas emocijas, o ne praktinę naudą. Na, o jei labai norisi padovanoti praktišką dovaną, tai siūlome pirkti ją spalvingos bei žaismingos išvaizdos ar prie jos pridėti nuotaikingą balioną! Taip pat siūlome nepirkti vaikams itin brangių ar ne jų amžiui skirtų dovanų, kurių jie negalės iš karto panaudoti.

Merginoms

Kai santykiai jau yra gerokai įsibėgėję, problemų renkant dovanas mylimai merginai dažniausiai nekyla, nes jos pomėgius bei poreikius dažniausiai žinote geriau nei savo pačio. O ką daryti, jei kalbame apie dovaną merginai, su kuria draugystė dar tik prasideda?
Tokioje santykių stadijoje viskas turi būti paremta tarpusavio ryšiu bei emocijų kūrimu, taigi materialios, itin brangios dovanos merginai gali atrodyti, kaip bandymas ją papirkti ar faktas, jog per mažai galvojote apie dovaną. Reiktų vengti dovanoti tai, kas nesate užtikrinti, jog merginai tikrai patiks, pavyzdžiui: kvepalai, jei nežinote, kokį kvapą ji dievina, papuošalai ar drabužiai, jei dar nepažįstate jos skonio, o dar didesnė katastrofa jei padovanotumėte per mažo dydžio drabužį, taip pat nedovanokite makiažo bei grožio priemonių. Kur kas geriau dovanoti gėles, dovanų čekį, dovaną, kurios ji esate įsitikinęs, jog sakė norinti, masažą ar paprasčiausiai pakviesti damą vakarienės unikalioje aplinkoje – šios dovanos ne tik užtikrins puikų laiką, bet ir leis kiek artimiau susipažinti, o tai santykių pradžioje bus itin vertinga. Taip pat, jei mergina tiki prietarais, jokiu būdu nedovanokite jai laikrodžio – nes tai pranašauja apie išsiskyrimą jam sustojus!

Vaikinams

Vaikinai dažniausiai nėra ypač išrankūs dovanoms – jiems dovana savaime tampa vien jau faktas, jog mylima mergina nuoširdžiai rūpinasi bei nepamiršta jam svarbių progų, tačiau merginos sutiks, kad dėl šios priežasties tai tampa ir itin sunkia užduotimi. Yra keletas dalykų, kuriuos gavęs, vaikinas neliks labai patenkintas.
Įvairios higienos prekės – blogas pasirinkimas. Dušo želė ar muilai iš pirmo žvilgsnio tėra įprastos smulkmenos, bet dalies vaikinų jos gali būti suprastos kaip Jūsų bandymas išsakyti nepasitenkinimą jo higiena. Tas pats ir kalbant apie kasdieninių reikmenų, tokių kaip kojinių ar apatinių dovanojimą, jei jūsų santykiai dar neįsibėgėjo.
Nevertėtų dovanoti ir kažko, ką jis mėgsta, bet pati to visiškai neišmanote. Taip, Jūsų ketinimai gali būti geri, tačiau neišmanydami konkrečios srities taip gerai, kaip išmano jis, tiesiog nupirksite kažką, kas galimai neatitiks vaikino konkretiems dalykams keliamų lūkesčių. Taigi, jei norite nupirkti vaikinui kažką, kas būtų susiję su jo hobiu, bet tos srities visiškai neišmanote, tai geriau išsiaiškinkite kokio konkretaus daikto Jūsų vaikinas norėtų arba tiesiog padovanokite dovanų čekį į parduotuvę, kurioje norimą prietaisą vaikinas galės išsirinkti pats.

Giminėms

Dovanos giminėms… Juk giminės viena unikaliausių grupių, renkant dovanas, kuriai reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Taip yra dėl to, jog artimųjų rate matome tai, ko kitose socialinėse terpėse nėra – didelį žmonių kiekį, bendraujantį išskirtinai artimai. Būtent dėl to netinkama dovana šiuo atveju gali ganėtinai greitai sugadinti Jūsų įvaizdį ne tik konkretaus žmogaus, bet ir viso artimųjų rato akyse.
Norint „sužaisti“ saugiai, išvengiant potencialiai neigiamos artimųjų reakcijos, reikėtų vengti įvairių dovanų, kurios kito žmogaus akyse gali turėti tam tikrą užslėptą žinutę. Nereikėtų dovanoti alkoholio, kadangi artimasis gali tai traktuoti kaip ženklą, jog laikote jį alkoholiku. Reiktų vengti dovanoti ir buitinius reikmenis, kadangi dėl jų prasmės trūkumo žmogus gali prisigalvoti įvairių priežasčių, kodėl jam įteikėte tokią dovaną. Jei dovaną reikia nupirkti ne vienam artimajam, o visai jų grupei (pavyzdžiui per Kalėdas), kai dovanojama visiems, tai venkite giminėms, su kuriomis bendraujate vienodai, dovanoti dovanas itin išsiskiriančias viena nuo kitos materialiąją prasme, nes tai gali pakurstyti pykčius. Kur kas geriau rinktis banalesnę, įprastą dėmesį rodančią dovaną su labai paprasta ir aiškia prasme – tai leis išvengti bet kokio įmanomo negatyvo giminių rate.

Vyresniesiems

Daugelio mūsų seneliai, taip pat ir dalis tėvų, yra užaugę visiškai kitokioje aplinkoje, kai modernumu nė iš tolo nekvepėjo. Ši žmonių karta prie kasdieninio technologijų vartojimo, skirtingai nei daugelis jaunosios kartos atstovų, nėra pratusi. Būtent tai ir yra esminis „kabliukas“, leidžiantis suprasti ko vyresniems artimiesiems geriau nedovanoti.
Įvairūs įrenginiai, kaip kompiuteriai, planšetės ar mobilieji telefonai, nuo kurių modernumo įprastas XXI a. gyventojas tiesiog „kaifuoja“ vyresnės kartos atstovą gali sutrikdyti. Jie yra įpratę prie visiškai kitokių gyvenimo tempų bei pramogų. Nesistenkite dovanos vyresniems rinkti pagal tai, kas Jums atrodo, jog jiems būtų naudingą – dovaną rinkite pagal tai, ko jie iš tiesų norėtų. Taigi atsisakykite bet kokios minties apie nepraktiškas dovanas.

Taip pat bendra pastaba, ieškant dovanos bet kokiam žmogui – išsiaiškinkite ar jis netiki prietarais, kadangi daugybė dovanų turi įvairias mistines reikšmes ir gali ne pradžiuginti, bet nuliūdinti artimąjį. Todėl renkant dovaną tokiam žmogui reikia būtinai tikrinti jos reikšmę!